سر آغاز

قرآن معجزه است چون  فرمود: " ذلک الکتاب لا ریب فیه "؛ قرآن معجزه است چون بشارت داد:  " هدی للمتقین "؛ قرآن معجزه است چون چنین تعریف شده:  " لا یاتیه الباطل من بین یدیه و لا من خلفه تنزیل من الحکیم الحمید "؛ قرآن معجزه است چون امید وار کرد که:  " و ننزل من القران ما هو شفاء و رحمه للمومنین".

آری قرآن معجزه است چون نور است، هدایت است، شفاست، شکی در او نیست، رحمت  است، حق است و باطل در او راه ندارد.

اعجاز قزآن نه به این است که پر از فصاحت و بلاغت است،  بلکه چون " افلا یتدبرون القران لو کان         من عند غیر الله لوجدوا فیه اختلافا کثرا " در او آمده است. اعجاز قرآن نه در اعداد است که گفته شود دنیا برابر با آخرت، ماه دوازده مرتبه، روز 365 بار و. بلکه چون با " هذا بیان للناس و هدی و موعظه للمتقین " در وصف  اوست. اعجاز فرآن نه در اشاره به علوم روز بوده بلکه چون " الر تلک ایات الکتاب المبین " وصف اوست. قرآنی که برای تدبر آمده و تعقل و تفکر و تفقه را رمز بقا دانسته، قرآنی که در او هیچ اختلافی نیست، قرآنی که بیان برای مردم، هدایت و موعظه است، قرآنی که آیاتش همه روشن گریست، نباید در لفافه بلاغت و فصاحت و پنهان بماند. برفرض که ثابت شد قرآن فصیح است؛ آیا فصاحت نجابت بخش است؟! بر فرض که  گفتیم قرآن بلیغ است آیا بلاغت موعظه است؟!  قرآن اقیانوس بی کرانی  از معارف الهی است که برای رستگاری مردم آمده " قد افلح المومنون "  معرفتی که انسان را به بندگی سوق دهد و افتخاری که نصیب انسان گردد. و اینکه در نماز و در شهادت بگویند " اشهد ان محمد عبده و رسوله " آری رسیدن به بندگی بالاترین معرفت است و این در بلاغت و فصاحت و اعجاز علمی و. نمی گنجد. قران نور است، ذکر است، آرامش دل است " الا بذکر الله تطمئن القلوب".  

آری معجزه قرآن در این است که همه چیز را برای رساندن انسان ها به کمال بندگی روشن ساخته " و نزلنا علیک الکتاب تبیانا لکل شئ و هدی و رحمه و بشری للمسلمین " بشارت قرآن برای مسلمان ها در این است که تا روز قیامت این کتاب هدایت پابر جا خواهد ماند " انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون "  قرآن دریای ادب و عفت کلام  است. تاریخش نیز با تاریخ دنیا مداران متفاوت است و قهرمانانش، نه اسطوره بلکه واقعیتی است که بر اهل بصیرت خود حجتی است تا با منطق گویا به سوی  هدایت بروند. داستان ابراهیم خلیل بت شکن زمان. موسی کلیم استکبار ستیز، نوح نبی اسوه استقامت ، عیسای مسیح نجات بخش بنی اسراییل  و اقیانوس مهر و محبت، بخشش و رحمت، یار و همراه مردم  و دوست خدای  مهربان، خاتم الانبیا صلی الله علیه و اله و سلم " فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ اللقب لانفضوا من حولک فاعف عنهم و استغفر  لهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله ان الله یحب المتوکلون "

در این نوشتار بر آنیم تا از معارف اعجاز  گونه این کتاب سراسر نور و روشنایی چون نمی از  اقیانوس بی‌کران برداشته و معجزه بودن قرآن را از این طریق به اثبات برسانیم. هر چند قرآن فصیح، بلیغ، پر از مسائل علمی و. است،  اما هدف والاتر از این است که خدا بخواهد اینها را به رخ انسان ها بکشاند و بگوید اگر شک دارید مثل این را بیاورید.  واین مبارز طلبی با مردمانی لجوج فقط و فقط برای هدایت و بیدار کردن و اتمام حجت بود و بس.  که دنیا مداران بفهمند اگر نمی توانند مثل قرآن که  هیچ بلکه ده سوره و حتی یک سوره بیاورند ، سرش در این است که  بندگی فقط در تسلیم به امر الله است نه منیت و استکبار.  و کسی که سر تسلیم و تعظیم در مقابل یگانه ای که لابق ستایش و عبادت است نیاورد، دیگر نمی تواند به معارف والا دست یابد تا آنرا به دیگران نشان دهد و این است سر اصلی خطاب الهی که اگر انس و جن حمع شوند و بدون کمک الهی بخواهند مثل قرآنی بیاورند، ممکن نخواهد شد. چرا که در غیر خدا معارف نیست " قل لئن اجتمعت الانس و الجن علی ان تاتوا بمثل هذا القران لا یاتون بمثله و لو کان بعضهم لبعض ظهیرا

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها